Opinie o Nas
Responsive layout
navigate_next
navigate_next

Okap czy pochłaniacz. Co wybrać?

2 min. czytania

1

Gotowanie to sama przyjemność, jednak zapachy i opary wytwarzane podczas przygotowywania niektórych potraw niekoniecznie należą do ulubionych, zwłaszcza gdy rozchodzą się po całym domu.

Rozwiązaniem są okapy kuchenne lub pochłaniacze, które są podstawowym wyposażeniem każdej kuchni. Często mylone ze sobą, pełnią podobną funkcję, jednak różnią się mechanizmem działania. Kiedy sprawdzi się pochłaniacz, a kiedy okap kuchenny? Dziś podpowiemy, który z nich wybrać.

Okap kuchenny czy pochłaniacz - różnice?

Zarówno okap jak i pochłaniacz pochłaniają nieprzyjemne zapachy, w tym wypadku każdy okap może być także pochłaniaczem, jednak pochłaniacz ze względu na swoje podłączenie nie może być okapem. To właśnie sposób podłączenia stanowi istotną różnicę. Okapy kuchenne są podłączone do otworów wentylacyjnych, które odprowadzają  generowane opary i zapachy na zewnątrz kuchni, zaś pochłaniacz takiego podłączenie nie posiada. Jak sama nazwa wskazuje, pochłania zapach, za pomocą specjalnych filtrów.

Okap kuchenny - jak działa?

Okap kuchenny wyłapuje i  usuwa unoszące się podczas gotowania nieprzyjemne zapachy oraz drobinki tłuszczu, a także parę wodną, kurz i wilgoć. Działa on skuteczniej niż pochłaniacz, ponieważ jest podłączony do przewodu wentylacyjnego, stąd wszystkie wyłapane opary i drobiny trafiają na zewnątrz budynku.

Na rynku pojawia się coraz więcej rodzajów okapów kuchennych, o kompaktowych kształtach, a także możliwości zamontowania w blacie lub w płycie do gotowania. W sklepach dostępne są okapy sufitowe, wysuwane okapy szufladowe, montowane na linkach lub pręcie okapy wyspowe, okapy przyścienne, a także okapy ze zintegrowana płytą grzewczą lub okapy nablatowe.

Sprawdź naszą ofertę okapów kuchennych!

Pochłaniacz kuchenny - jak działa?

Pochłaniacz, w przeciwieństwie do okapu kuchennego działa w układzie zamkniętym. Wyłapywane powietrze nie jest wydmuchiwane poza budynek, lecz pochłaniane przez specjalne filtry węglowe, oczyszczane i wypuszczane z powrotem. Pochłaniacz nie wymaga podłączenia do przewodu wentylacyjnego, stąd też może być on montowany w domach i mieszkaniach, gdzie nie ma możliwości zainstalowania kanału odprowadzającego powietrze na zewnątrz.

W przypadku pochłaniacza trzeba pamiętać o regularnej wymianie filtrów i kontroli ich stanu, gdyż to właśnie głównie filtry odpowiadają, że prawidłową pracę pochłaniacza.

Co wybrać - okap kuchenny czy pochłaniacz?

Najlepszym rozwiązaniem jest montaż okapu kuchennego lub też tzw. wyciągu, wymaga on jednak podłączenia  do instalacji wentylacyjnej. Stąd jest to rozwiązanie dla osób, które posiadają dostęp do kanału wentylacyjnego w kuchni lub dopiero co budują dom i mogą zaplanować montaż okapu, a także dla osób które mają możliwość wyprowadzenia kanału wentylacyjnego w aktualnym mieszkaniu.

W przypadku, gdy nie mamy możliwości podłączania okapu do przewodu kominowego lub wentylacyjnego, jedynym rozwiązaniem jest pochłaniacz. Nie jest to złe rozwiązanie, jednak pochłaniacz nie jest aż tak wydajny jak okap, a także wymaga okresowej wymiany filtrów, co stanowi dodatkowy koszt.

Jak oceniasz ten post?

0
0
1
0
0
Wyświetleń: 677

Zostaw swój komentarz