Zakup wózka dziecięcego, to jeden z droższych wydatków w wyprawce. Młodzi rodzice do zakupu podchodzą nie mniej skrupulatnie niż do zakupu samochodu - w końcu za kilka miesięcy będzie jeździł w nim ich największy skarb. Nic dziwnego, że przyszli rodzice chcą, aby wózek był bezpieczny, wygodny dla dziecka, lekki w prowadzeniu, a przy okazji jeszcze ładnie wyglądał.
Wybór wózków dziecięcych jest ogromny, a wybranie właściwego, często zajmuje rodzicom bardzo dużo czasu. Dziś podpowiadamy, jak wybrać pierwszy wózek dziecięcy? Na co zwracać uwagę?
Wózek dla niemowlaka - gondola, wózek wielofunkcyjny 2w1, a może wózek 3w1?
Kupić samą gondolę, czy od razu w zestawie ze spacerówką, a może od razu z fotelikiem samochodowym? To zazwyczaj jeden z pierwszych dylematów, jakie napotykają rodzice podczas poszukiwań wózka dla dziecka. Wszystko zależy od naszych potrzeb, i w tej kwestii tak naprawdę nie ma złego rozwiązania.
Wózek 3w1
Wielofunkcyjne wózki 3w1 to zestaw, który składa się ze gondoli, którą w odpowiednim momencie możemy zamienić na siedzisko do spacerówki. Dodatkowo w zestawie znajduje się także fotelik samochodowy w formie nosidełka. Przy zastosowaniu odpowiednich adapterów można wpiąć fotelik do stelaża wózka (za moment wytłumaczymy, dlaczego niektórzy rodzice mogą mieć taką potrzebę), a także wykorzystać go jako pierwsze siedzisko czy też bujaczek.
Załączony w zestawie fotelik samochodowy dla niemowląt jest bardzo praktyczny, gdyż można wszędzie zabrać w nim dziecko, bez potrzeby wyjmowania (i budzenia dziecka) za każdym razem. Fotelik wraz z dzieckiem zabieramy ze sobą - jest to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza podczas pierwszych szczepień i wizyt u lekarza.
Zaletą fotelika - nosidełka jest także to, że można wpiąć go do stelaża wózka. Jest to doskonałe rozwiązanie, gdy dziecko nie chce jeździć w gondoli. Fotelik nadaje się już dla noworodków, gdyż jest odpowiednio wyprofilowany i zapewnia bezpieczną półleżącą, a nawet leżącą pozycję, z zabezpieczeniem bioder i kręgosłupa. Należy jednak pamiętać, że dziecko nie powinno spędzać w nosidełku (foteliku samochodowym) więcej niż 2 godziny dziennie.
Wózek 2w1
Wózki 2w1 to zestaw składający się z gondoli i siedziska spacerówki. To optymalne rozwiązanie, na które bardzo często decydują się rodzice, chcący od razu zakupić wózek, który pozostanie z nimi na kilka lat. Co więcej, zależy im na samodzielnym wybraniu fotelika samochodowego dla dzieci.
Gondola
Zakup samej gondoli to wybór rodziców, którzy w perspektywie czasu zazwyczaj chcą kupić droższą spacerówkę. Wózek z gondolą służy dziecku średnio do 6-8 miesięcy, w zależności od temperamentu dziecka. Gdy dziecko zaczyna samodzielnie siedzieć, z powodzeniem może przesiąść się w wersję spacerową.
Zdarza się, że są dzieci, które w ogóle nie chcą jeździć w gondoli oraz w niej spać. W tym wypadku rozwiązaniem może być wcześniej wspomniany fotelik samochodowy w formie nosidełka.
Koła wózka - jakie najlepsze?
Kolejny dylemat przy wyborze to rodzaj kół. Kółka wózków dziecięcych różnią się zarówno rozmiarem, liczbą, jak i materiałem wykonania. Ich rodzaj wybieramy w zależności od miejsca zamieszkania i nawierzchni, po której najczęściej będziemy jeździć.
Wielkość i liczba kół.
Koła duże zazwyczaj znajdują się głównie w wózkach z gondolą, także w zestawach 2w1. Mniejsze koła można spotkać w spacerówkach. Pod kątem praktyczności najlepiej wybrać wózki z dużymi kołami, gdyż lepiej poradzą sobie na nierównych i piaszczystych powierzchniach, a także zaśnieżonych nawierzchniach. W tej kwestii także lepsze są wózki z 4 kołami.
Materiał i technologia wykonania.
Wózki dziecięce zazwyczaj posiadają koła pompowane, piankowe lub żelowe. Wybór rodzaju kół uzależniamy od podłoża, na którym najczęściej będziemy jeździć. Inne koła sprawdzą się na nierównych leśnych drogach, czy też piaszczystym podłożu, a inne na asfalcie i chodnikach.
Koła pompowane, posiadają podobnie jak koła w rowerze oponę i dętkę. Doskonale sprawdzą się na różnych typach podłoża, a także zapewnią dobrą amortyzację. Co przekłada się na komfort dziecka podczas jazdy. Wózek z kołami pompowanymi sprawdza się na trudnych podłożach, takich jak nierówne chodniki, leśne ścieżki, czy też plaże. Minusem kół pompowanych jest ryzyko ich przebicia np. szkłem lub gwoździem.
Koła piankowe są zazwyczaj wykonane ze specjalnej pianki połączonej z kauczukiem. Są bardzo lekkie i odporne na przebicia, jednak nie nadają się do jazdy po trudnym i wyboistym terenie. Wózki z kołami piankowymi najlepiej sprawdzą się na równej nawierzchni tj. asfalt lub beton.
Koła żelowe, wyglądem bardzo przypominają koła pompowane. Podobnie jak w przypadku kół pompowanych, wierzchnia warstwa koła to guma, jednak w środku znajduje się specjalny żel. Dzięki temu są odporne na przebicia, a dodatkowo doskonale amortyzują i sprawdzają się w jeździe po trudnych powierzchniach.
Praktyczne porady.
Na koniec kilka praktycznych rad, jak wybrać dobry wózek dla dziecka:
- jeśli mieszkamy w budynku bez windy i wózek będzie często wnoszony i znoszony po schodach wybieramy możliwie najlżejszy model
- wybieramy wózek ze skrętnymi kołami, co znacznie ułatwi prowadzenie
- ważne, aby rączka wózka była regulowana
- dobrze, gdy wózek ma zdejmowane koła - ułatwia to transport
- warto wybrać wózek z dużą gondolą - dziecko szybko rośnie
- dobrze, gdy wózek ma duży bagażnik
- obicia wózka powinny być zdejmowane - łatwiej je czyścić i wyprać
- warto wybierać wózki, które mają bogate wyposażenie np. dodatkowa torba, moskitiera, czy folia przeciwdeszczowa
Zostaw swój komentarz