Opinie o Nas
Responsive layout
navigate_next
navigate_next

Gazowa, ceramiczna czy indukcyjna? Która płyta najlepiej sprawdzi się w kuchni?

5 min. czytania

0

Bez względu na nasze predyspozycje i umiejętności kulinarne kuchenka to element wyposażenia, który jest niezbędny w każdym domu. Wybór płyt do gotowania jest duży, a wraz z rozwojem technologii na rynku pojawiają się coraz nowsze rozwiązania. Do wyboru płyty indukcyjne, płyty ceramiczne, a także kuchenki gazowe. Którą z nich jest najlepsza? Jaką płytę grzewczą wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze płyty grzewczej?

Wybierając płytę grzewczą, należy w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę dostęp do mediów. Prąd jest w każdym domu i mieszkaniu, inaczej za to wygląda sytuacja z gazem. Gaz ziemny to źródło energii cieplnej, które jest dostępne zazwyczaj w miastach, a coraz częściej także w mniejszych miejscowościach. Nadal jednak jest to medium, które nie wszędzie dociera. Osoby, którym zależy na płycie gazowej, a w ich okolicy nie ma gazociągu,  mogą korzystać z butli gazowych.

Kolejna kwestia to energooszczędność. Gaz to nadal najtańsze źródło energii cieplnej, zarówno w kwestii centralnego ogrzewania domu, jak i gotowania, jednak nie każdy ma do niego dostęp, a także nie każdy chce korzystać z butli gazowej. W tym wypadku pozostaje kuchnia ceramiczna lub indukcyjna. Pod kątem zużycia energii elektrycznej, zdecydowanie bardziej opłacalnym wyjściem jest płyta indukcyjna. Płyty indukcyjne nie tylko mają wysokie klasy energooszczędności, z ich pomocą dużo szybciej przygotujemy potrawy, a to wpływa na mniejsze zużycie energii elektrycznej.

Warto mieć również na uwadze liczbę palników lub pól grzewczych. Dla osób gotujących bardzo dużo doskonałym rozwiązaniem są płyty z 6 polami grzewczymi, czy też płyty łączone np. płyta indukcyjna z płytą gazową.

Sprawdź płyty grzewcze dostępne w naszym sklepie!

Ważnym aspektem jest także wygląd i design płyty grzewczej, zwolennicy nowoczesnego stylu i minimalizmu, zapewne wybiorą płyty ceramiczne i indukcyjne. Są one także łatwiejsze w czyszczeniu, nie wymagają zdejmowania i czyszczenia kratek, a także usuwania brudu z kłopotliwych zakamarków przy palnikach. Każda z płyt grzewczych inaczej odnajdzie się w poszczególnych stylach i aranżacjach kuchennych, lecz wybór to kwestia gustu, o którym jak wiadomo nie dyskutuje się.

Płyta ceramiczna - wady i zalety.

Przykładowa płyta ceramiczna

Płyty ceramiczne do złudzenia przypominają indukcyjne, różnią się jednak mechanizmem działania i przekazywania ciepła. Są one unowocześniona wersją, dobrze wszystkim znanym płyt elektrycznych z okrągłymi grzałkami. W przypadku płyt ceramicznych ciepło jest emitowane przez grzałki, jednak znajdujące się pod powierzchnią płyty. Dzięki temu kuchnia wygląda zdecydowanie estetyczniej i nowocześniej.

Do zdecydowanych plusów płyt ceramicznych, oprócz wyglądu, można zaliczyć także energooszczędność ( zdecydowana większość z urządzeń AGD posiada dziś wysokie klasy energooszczędności), dodatkowe funkcje tj. kontrola gotowania, timer czy też blokad przed dziećmi. Kuchnie ceramiczne są także dzięki swojej powłoce znacznie łatwiejsze w czyszczeniu.

Minusy ceramicznych płyt grzewczych to przede wszystkim nadal dość długi czas nagrzewania, możliwość poparzenia, gdyż płyta nagrzewa się na całej powierzchni, jest także ciepła jeszcze długo po gotowaniu.

Płyty indukcyjne - wady i zalety.

Przykładowa płyta indukcyjna

Płyty indukcyjne cieszą się bardzo dużą popularnością, głównie ze względu na energooszczędność i szybkość przygotowywania potraw, a także nowoczesny i minimalistyczny design. Kuchnia indukcyjna składa się ze szklanej lub ceramicznej płyty i umieszczonych pod nią cewek, które wytwarzają zmienne pole elektromagnetyczne. Po umieszczeniu na płycie naczynia z dnem ferromagnetycznym zachodzi indukcja, w wyniku której tworzy się ciepło.

Dużym plusem płyt indukcyjnych jest fakt, że nagrzewa się tylko w obszarze pola gotowania, czyli tam, gdzie aktualnie znajduje się garnek. Dzięki temu zużywa mniej energii, a także zmniejsza ryzyko poparzeń. Przygotowywanie potraw na kuchni indukcyjnej jest znacznie szybsze niż w przypadku konwencjonalnych płyt elektrycznych. Co więcej, istnieje możliwość kontroli gotowania potraw, a droższe modele posiadają wiele nowoczesnych funkcji i opcji usprawniających gotowanie.

Do zalet kuchenek indukcyjnych należy zaliczyć także łatwość czyszczenia, a także duży wybór rozmiarów - od płyt z jednym polem grzewczym po płyty z sześcioma polami, a także z polami łączącymi się, co umożliwia gotowanie w dużych garnkach lub podłużnych brytfannach.

Minusem płyty indukcyjnej jest jej cena, choć obecnie na rynku można znaleźć wiele modeli w przystępnych cenach, o dobrej jakości (np. Płyta indukcyjna MPM 60-IM-05). Kilka lat temu problem stanowiły także naczynia do gotowania na płytach indukcyjnych - były drogie i ciężko dostępne. Wraz z ogromną popularyzacją kuchni indukcyjnych, na rynku pojawił się bogaty wybór garnków odpowiednich do płyt indukcyjnych w niewygórowanych cenach (np. Zestaw garnków Ambition Maison).

Płyta gazowa - wady i zalety.

Przykładowa płyta gazowa

Gazowe płyty grzewcze to prawdziwy oldschool wśród nowoczesnych płyt, jednak z wielu powodów nadal cieszą się ogromną popularnością i mają swoich zagorzałych zwolenników, zwłaszcza wśród zawodowych kucharzy. Nie chodzi wyłącznie o względy ekonomiczne, a naturalny proces przyrządzania potraw na ogniu i ich smak. Jak łatwo zauważyć w każdej restauracji i gastronomii używa się właśnie kuchenek gazowych.

Płyta gazowa to rozwiązanie dla zwolenników tradycyjnego gotowania, którzy po prostu lubią przyrządzać potrawy na ogniu. Kuchenki gazowe są także zdecydowanie tańsze w porównaniu do nowoczesnych płyt grzewczych i nie wymagają używania specjalnych garnków.

Minusem jest czyszczenie kuchenki, a także ograniczenia, jakie stwarza dostęp do gazu ziemnego, a ze względów bezpieczeństwa, nie każdy zdecyduje się na butlę gazową.

Jak oceniasz ten post?

1
0
0
0
1
Wyświetleń: 1084

Zostaw swój komentarz