Opinie o Nas

Nosidełko a bioderka - czym kierować się przy zakupie pierwszego nosidełka dla dziecka?

5 min. czytania

3

Nosidełko, czy też chusta do noszenia dzieci to elementy wyprawki, które bywają wybawieniem dla młodych rodziców. Nie tylko ułatwiają codzienne funkcjonowanie, gdy maluch koniecznie chce cały czas być przy mamie, ale także pozwalają rodzicom na swobodne podróżowanie i zwiedzanie, spacery, a nawet wizyty w restauracjach - oczywiście w towarzystwie pociechy wtulonej w mamę lub tatę.

Nosidełka i chusty ze względu na swoją funkcjonalność robią prawdziwą furorę. Są wygodne i komfortowe zarówno dla rodziców, jak i dzieci. Należy jednak pamiętać, że muszą być także bezpieczne, a maluch w nosidełku powinien przyjmować właściwą pozycję, bezpieczną dla jego kręgosłupa i bioderek. Podpowiadamy, jakie nosidełka dla dzieci są bezpieczne i czym kierować się podczas zakupu.

Jakie nosidełko dla dziecka wybrać?

Wiele osób boi się używać nosideł dla dzieci i chust w obawie o stawy biodrowe malucha. Niepotrzebnie, wystarczy przy wyborze kierować się certyfikatem Międzynarodowego Instytutu Dysplazji Stawów Biodrowych (wszystkie ergonomiczne nosidełka marek Chicco i Kinderkraft posiadają taki certyfikat), a także pamiętać o dbaniu o prawidłową pozycję dziecka w nosidełku.

Nosidełko powinno być ergonomiczne, czyli umożliwić dziecku przyjęcie naturalnej pozycji ciała (tzw. żabka i zaokrąglone plecki), równomiernie rozkładać ciężar dziecka i stanowić podparcie dla głowy, kręgosłupa oraz bioder.

Nie należy zapominać, że nosidełko powinno być wygodne i komfortowe także dla rodziców. Nosidełka ergonomiczne równomiernie rozkładają ciężar dziecka, odciążając plecy i kręgosłup rodzica. Dobrze wybrać nosidełko, które posiada gruby i szeroki pas, który stanowi dodatkowe wsparcie dla kręgosłupa, zwłaszcza  przy długotrwałym noszeniu.

Waga i wiek - od którego miesiąc można nosić dziecko w nosidełku?

Nosidełko a bioderka - czym kierować się przy zakupie pierwszego nosidełka dla dziecka?

Nosidełko kupujemy odpowiednio do wagi i wieku dziecka. Nosidełka ergonomiczne, podobnie jak chusty są przeznaczone dla dzieci od wagi 3,5 kg, czyli od pierwszego miesiąca życia. Dla noworodków najlepsze będą nosidełka przypominające ułożeniem zawiązaną chustę np. Chicco Boppy ComfyFit.

Jaka  pozycja w nosidełku dla dziecka jest najbezpieczniejsza?

Nosidełko a bioderka - czym kierować się przy zakupie pierwszego nosidełka dla dziecka?

Prawidłowa pozycja dziecka w nosidełku jest kluczowa dla rozwoju bioder i kręgosłupa. Wielu, zwłaszcza młodych rodziców obawia się, że nie poradzi sobie z ułożeniem dziecka we właściwej pozycji. Nie jest to trudne, a dobrze dobrane nosidło lub chusta, pomaga dziecku przyjąć bezpieczną i naturalną pozycję.

Bezpieczna pozycja w nosidełku to ułożenie na tzw. żabkę. W tej pozycji kolanka i bioderka są zgięte, i tworzą literę M. Kręgosłup jest zaokrąglony, w żadnym wypadku nie prostujemy kręgosłupa. W pierwszych miesiącach życia kręgosłup dziecka jest wygięty w kształt litery C. Dbamy także o właściwe podparcie główki, zwłaszcza u noworodków - brzeg nosidełka powinien sięgać połowy ucha dziecka.

Dlaczego warto zdecydować się na zakup nosidełka?

Nosidełko a bioderka - czym kierować się przy zakupie pierwszego nosidełka dla dziecka?

Nosidełko to rozwiązanie komfortowe, zarówno dla rodziców jak i dziecka. Pierwsze miesiące życia dziecka potrafią być trudne, zwłaszcza w przypadku maluchów, które potrzebują więcej bliskości i cały czas chcą być przy mamie, a każda próba odłożenia, nawet podczas snu kończy się płaczem.
Dzięki nosidełku mamy mogą normalnie funkcjonować i oddawać się codziennym zajęciom, a wtulony w mamę maluch jest spokojny i zadowolony. Nie należy obawiać się, że dziecko przyzwyczai się i przez długie miesiące, a nawet lata będzie chciało być tylko przy mamie. Dzieci, które mają zaspokojoną potrzebę bliskości, są pewniejsze siebie i znacznie szybciej chcą odkrywać świat.

Zaletą nosidełek jest także możliwość zmiany pozycji noszenia wraz z wiekiem dziecka np. przodem, a u starszych dzieci na plecach rodzica.

Co lepsze -  nosidełko czy chusta?

Nosidełko a bioderka - czym kierować się przy zakupie pierwszego nosidełka dla dziecka?

Zarówno chusty jak i nosidełka mają swoich zwolenników i przeciwników. Zazwyczaj podkreśla się wyższość chusty nad nosidełkiem właśnie pod kątem bioderek i ich ułożenia. Miało to uzasadnienie w przypadku pierwszych nosidełek, które nie do końca były ergonomiczne. Dziś praktycznie każde nosidełko ma certyfikat Międzynarodowego Instytutu Dysplazji Stawów Biodrowych i jest bezpieczne.

Największą przewagą nosidełek nad chustami jest szybkość i łatwość zakładania. Chusty do noszenia dzieci mają długość nawet do 6 m, a ich właściwe zawiązanie początkowo sprawia sporo kłopotów, zwłaszcza że jest kilka technik wiązania chust, w zależności od wieku dziecka i pozycji noszenia, stąd nie każda mama może odnaleźć się tej technice. Doskonałym wyborem są nosidełka, które stanowią niejako połączenie chusty z nosidełkiem. Np. Chicco Boppy ComfyFit.

Nosidełko Chicco Boppy ComfyFit to propozycja dla osób, które chciałyby nosić dziecko w chuście, a jednocześnie obawiają się, że nie poradzą sobie z technika wiązania chusty, co więcej liczy się dla nich czas i prostota w zakładaniu i ściąganiu.

Nosidełko to idealne rozwiązanie podczas podróży i spacerów. W każdej chwili szybko i łatwo można wyciągnąć dziecko z nosidełka i umieścić np. w wózku. Samo nosidełko zaś zajmuje mało miejsca i jest bardzo lekkie. Z kolei prawie 6-metrowa chusta to już trochę większy problem. Nie tylko zajmuje więcej miejsca, rozmotanie się z niej jest bardziej czasochłonne niż rozpięcie nosidełka, co więcej,  chusty, ze względu na swoją powierzchnię, są także cięższe niż nosidła dla dzieci.

Tata i nosidełko

Nosidełko a bioderka - czym kierować się przy zakupie pierwszego nosidełka dla dziecka?

Nosidełka to rozwiązanie, które szczególnie upodobali sobie tatusiowe. Nosidełko dla dziecka lekkie i komfortowe, szybkie i łatwe w zakładaniu i ściąganiu, a co najważniejsze pozwala być blisko dziecka i jednocześnie nie rezygnować z aktywności takich jak podróżowanie po świecie, zwiedzanie, spacery, czy też spotkania z rodziną lub znajomymi.

Jak oceniasz ten post?

0
0
0
1
1
Wyświetleń: 2019

Zostaw swój komentarz