Przechowywanie żywności, to z pozoru nic trudnego, ale jak się okazuje, większość z nas popełnia diametralne błędy. Przechowujemy na jednej półce w lodówce produkty, które nie powinny leżeć obok siebie, często też umieszczamy je na niewłaściwych półkach, a każda półka w lodówce ma swoje przeznaczenie. Dzieje się tak, ponieważ na poszczególnych półkach jest inna temperatura, co ma kluczowe znaczenie dla świeżości poszczególnych produktów. Ważne jest także to, w czym przechowujemy produkt.
Jak przechowywać żywność we właściwy sposób, aby produkty na dłużej pozostawały świeże, a także zdrowsze? Zapraszamy do czytania!
Dlaczego żywność się psuje?
Większość z nas zapewne odpowie, że minął jej termin ważności. Tak to prawda, termin przydatności jest także ważny w tej kwestii, jednak kluczową rolę w psuciu się produktów spożywczych odgrywają mikroorganizmy, które się w nich znajdują. Wpływ mają także skład chemiczny i obecność substancji konserwujących oraz opakowanie. Nie bez znaczenia jest także to, w jakich warunkach przechowujemy żywność, rolę odgrywa temperatura przechowywania, czas oraz materiał opakowania (np. plastikowy lub szklany pojemnik).
Jak przechowywać produkty spożywcze w lodówce?
Produkty w lodówce powinny być przechowywane we właściwej temperaturze, a także na odpowiednich półkach. Temperatura w lodówce uzależniona jest od poszczególnych półek, dlatego ważne, aby konkretne produkty trafiły na odpowiednie półki w lodówce, dzięki temu dłużej pozostaną świeże.
Co przechowujemy na górnej półce lodówki?
Górna półka lodówki, ze względu na temperaturę (około 8 stopni) to miejsce na mleko, jogurty, kefiry i sery, a także powidła oraz dżemy.
Jakie produkty należy przechowywać na środkowej półce lodówki?
Środkowa półka lodówki to miejsce na przechowywanie produktów o krótkim terminie ważności tj. biały ser, wędliny, a także gotowe dania (zupy, sałatki, gulasze itp.). Wszystkie produkty należy przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach.
Co umieszczamy na dolnej półce lodówki?
Na dolnej półce przechowujemy surowe mięso i ryby. Umieszczamy je w szczelnych pojemnikach, tak aby uniknąć skażenia krzyżowego.
Dolna szuflada i boczne półki w lodówce - co w nich trzymamy?
Dolna szuflada to miejsce, gdzie temperatura wynosi 7-10 stopni, jest też tam większa wilgotność. W dolnej szufladzie lodówki należy przechowywać owoce i warzywa. Ważne, aby nie przechowywać ich w szczelnie zamkniętych foliowych opakowaniach, bez dopływu powietrza - wydzielają się wtedy szkodliwe dla zdrowia azotany. Co więcej, mniej trwałych owoców i warzyw (np. truskawki, maliny, jagody) nie myjemy, dzięki temu dłużej będą się przechowywać.
Boczne półki lodówki, to miejsce na oleje roślinne, produkty w słoikach tj. musztarda, chrzan, dżem, a także sosy, ketchup czy też soki. Na drzwiach lodówki znajduje się zazwyczaj specjalne miejsce na jajka. Jajek nie należy myć przed włożeniem do lodówki, gdyż są pokryte naturalną warstwą ochronną, która nie przepuszcza drobnoustrojów.
W jakich pojemnikach przechowywać żywność w lodówce?
Pojemniki do przechowywania żywności różnią się głównie materiałem, z którego są wykonane. Niektóre materiały mogą wchodzić w reakcję z żywnością, dlatego nie każdy pojemnik będzie odpowiedni do wszystkich rodzajów żywności. Jakie pojemniki wybrać do przechowywania poszczególnych produktów spożywczych?
Szklane i ceramiczne pojemniki do przechowywania żywności.
Pojemniki szklane lub ceramiczne to najzdrowsze rozwiązanie, a także najbardziej uniwersalne. Szkło i ceramika nie wchodzą w reakcję z żadnym artykułem spożywczym, co więcej nie chłoną zapachów i znacznie łatwiej je domyć niż pojemniki plastikowe, które po pewnym czasie zaczynają zbierać zabrudzenia.
Pojemniki szklane są odporne na działanie temperatur, więc można w nich umieszczać zarówno gorące produkty, jak i mrozić w nich żywność.
Plastikowe pojemniki do żywności.
Pojemniki plastikowe cieszą się dużą popularnością ze względu na to, że są zdecydowanie lżejsze niż pojemniki szklane. Są też uniwersalne, ponieważ można w nich umieścić każdy typ żywności. Należy jednak pamiętać, że wybieramy wyłącznie pojemniki z plastiku, przeznaczonego do kontaktu z żywnością. Pojemniki przeznaczone do kontaktu z żywnością posiadają międzynarodowy symbol kieliszka i widelca.
Pojemniki metalowe do żywności.
W pojemnikach metalowych najlepiej przechowywać produkty suche. Nie nadają się one do przechowywania produktów kwaśnych, gdyż zawarte w nich substancje wchodzą w reakcję z metalem i jest to szkodliwe dla zdrowia.
Przechowywanie żywności w folii aluminiowej.
Folia aluminiowa doskonale izoluje żywność, zwłaszcza w przypadku potraw ciepłych. Nie przepuszcza powietrza i pary wodnej. Nie należy jednak długotrwale przechowywać w niej produktów w lodówce, gdyż mogą pleśnieć.
Papier spożywczy do przechowywania żywności.
Papier to najlepszy sposób do przechowywania wędlin i serów. Dzięki niemu nie obeschną i zachowają swój smak i aromat. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie przechowywania produktów w papierze i pojemnikach.
Zostaw swój komentarz