Młodzi rodzice już na etapie kompletowania wyprawki zastanawiają się, jakie zabawki wybrać dla swojej pociechy. Wybór nie jest łatwy, bo oferta dostępnych na rynku zabawek jest ogromna. Co więcej, każdy rodzic chciałby, aby zabawka uczyła i rozwijała, jednak życie dosadnie weryfikuje oczekiwania rodziców i czasem można odnieść wrażenie, że największą lekcję z tego wynoszą właśnie rodzice.
Czym kierować się przy wyborze zabawek?
Podstawowa zasada to bezpieczeństwo. Zawsze kupujemy zabawki odpowiednie dla wieku dziecka. W przypadku najmłodszych dzieci są to zabawki bez małych i ruchomych elementów, które łatwo oderwać. Granica wieku na opakowaniu sugeruje także, na jakim etapie rozwoju dziecko zainteresuje się zabawką.
Pierwsze miesiące życia - kiedy zabawki dla niemowlaka?
Pierwsze i najlepsze zabawki dla niemowląt to ręce, głosy, a także zapach mamy i taty. Do 6 tygodnia życia to, co widzi dziecko, można porównać do patrzenia przez zamgloną szybę. Widzi więc głównie zarysy, co więcej dopiero około 3 miesiąca życia niemowlę zaczyna widzieć kolory. Dlatego to właśnie rodzice i ich znajome głosy, dotyk oraz zapach stanowią najlepszą i z perspektywy dziecka najbezpieczniejszą (bo znaną mu) zabawkę.
Należy pamiętać, że niemowlę dopiero poznaje świat i wszystko jest dla niego nowe, ciekawe i interesujące. Co więcej, układ nerwowy dziecka reaguje na bodźce inaczej niż układ osoby dorosłej, dlatego nie warto przesadzać z bodźcami dostarczanymi dziecku np. w postaci hałaśliwych i migających zabawek, zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia. Dziecko przebodźcowane zazwyczaj odreagowuje w jedyny znany mu sposób - czyli płaczem.
Zabawki najlepiej wprowadzić, gdy nasza pociecha zaczyna lepiej widzieć, czyli około 2 miesiąca życia. W tym czasie można też zamontować ruchomą karuzelę nad łóżeczkiem. Są to na razie zabawki do “patrzenia”, ponieważ niemowlę nie potrafi świadomie chwytać, a dopiero w trzecim miesiącu zrozumie, że posiada dłonie i ma nad nimi władzę, jednak sprawne chwytanie pojawi się dopiero około 6 miesiąca życia.
Jakie zabawki warto wybrać na początek?
Pierwsze zabawki, to głównie zabawki do pokazywania i podawania, dlatego warto, aby posiadały kontrastowe kolory oraz zróżnicowaną fakturę. Mogą być to różnego rodzaju misie i pluszaki, piłeczki sensoryczne, a także grzechotki z ruchomymi elementami w postaci kształtów geometrycznych lub przywieszek.
Ciekawym rozwiązaniem są pluszowe zabawki, wykonane z różnych materiałów, które dodatkowo szeleszczą lub posiadają małe lusterka albo gryzaki. Doskonale nadają się do małych, jeszcze nie w pełni sprawnych rączek, rozwijając ich motorykę, a dzięki urozmaiconej fakturze i dodatkowym elementom stymulują zmysły dziecka.
Dla dzieci od 3 miesiąca życia zalecane są także gryzaki, zwłaszcza w postaci różnych zawieszek. Gryzaki sprawdzają się nie tylko podczas bolesnego ząbkowania, ale także jako kolejna zabawka stymulująca motorykę małą, czyli ruchy małych rączek i paluszków.
Zostaw swój komentarz