Plamy, które nie schodzą po wypraniu, to prawdziwa udręka. Mimo coraz nowocześniejszych formuł środków do prania nadal niektóre zabrudzenia są bardzo trudne do usunięcia. Okazuje się jednak, że domowe sposoby, które wykorzystywały nasze babcie, nadal są dużo skuteczniejsze niż niejeden odplamiacz.
Dziś, podpowiemy jak domowymi sposobami usunąć jedne z najtrudniejszych plam tj. plamy po winie, tłuszczach, krwi, czekoladzie, owocach, a także po kosmetykach, farbach, smarach i trawie.
Pierwsza pomoc w walce z plamami
Przy usuwaniu plam kluczową rolę stanowi szybka reakcja. Ważne, aby jak najszybciej wstępnie uprać zabrudzenie lub namoczyć je w odpowiednim środku, który pomoże usunąć plamę.
Jeśli nie posiadamy specjalnych środków odplamiających, na początek możemy namoczyć ubranie na kilka godzin wraz z proszkiem do prania, przeprać zwykłym mydłem, płynem do naczyń lub użyć sody oczyszczonej, która doskonale sprawdza się przy większości plam.
Domowe sposoby na usuwanie plam
Plamy po podkładzie i kosmetykach
Plamy po podkładzie lub kosmetykach do makijażu, które powstały przy ściąganiu ubrania nie stanowią aż tak dużego problemu, jak plama z podkładu, który podczas nakładania kapnął bezpośrednio na tkaninę i w nią wsiąknął.
Zmycie podkładu z ubrania często stanowi spory problem, dlatego najlepiej od razu namoczyć plamę nawet na kilkanaście godzin lub spróbować usunąć zabrudzenie gąbką i żelem do mycia twarzy, lub do demakijażu, a także zwykłym mydłem. Na plamy z podkładu lub fluidu można także od razu nałożyć preparat odplamiający, lub papkę z sody oczyszczonej.
Plamy z owoców
Plamy z owoców to prawdziwa zmora rodziców. Wiśnie, czereśnie, jagody, maliny czy też porzeczki to owoce, które najczęściej sprawiają problemy przy praniu.
Rozwiązaniem jest natychmiastowe namoczenie ubrania wraz z proszkiem na kilka godzin. Mało znanym, ale skutecznym sposobem jest moczenie ubrania w ciepłej maślance lub w zsiadłym mleku, a następnie upranie go w proszku do prania.
Plamy z czekolady
Plamę z czekolady najlepiej przeprać w ciepłej wodzie z mydłem lub namoczyć w ciepłym mleku, a następnie uprać z proszkiem. Zamiast mydła można także użyć płynu do naczyń.
Plamy po czerwonym winie
Plama po czerwonym winie zejdzie, jeśli przed upraniem na kilka godzin posypiemy ją solą lub sodą oczyszczoną, a w przypadku delikatnych tkanin mąką ziemniaczaną. Można także namoczyć ubranie w białym winie lub mleku.
Plamy z krwi
Plamy z krwi należy usuwać zimną wodą, do której można dodać sól, a następnie uprać w pralce. Ważne, aby na początku nie używać ciepłej lub gorącej wody, gdyż utrwali ona plamę z krwi.
W przypadku zaschniętej krwi sprawdzi się woda utleniona lub namaczanie w bardzo zimnej wodzie z solą.
Plamy z długopisu
Plamy z długopisu lub flamastrów usuniemy kremem do golenia, lub pastą BHP. Do odplamiania można użyć także soku z cytryny lub papki z wody i kwasku cytrynowego, a także pocierać plamę mydłem.
Plamy po trawie
Plamy po trawie najlepiej zaprać mydłem lub płynem do naczyń, a następnie namoczyć w wodzie z proszkiem na kilka godzin i uprać w pralce.
Plamy po maśle
Plamy po tłustych substancjach najlepiej usunąć płynem do naczyń lub pastą BHP. Można także przed praniem w pralce wetrzeć w plamę papkę z płynu do naczyń i proszku do prania.
Pranie w pralce a trudne do usunięcia plamy
Pralka do prania to podstawowy element wyposażenia każdego domu, bez którego trudno wyobrazić sobie usuwanie plam. Dzisiejsze modele pralek posiadają specjalne programy przeznaczone do prania mocno zabrudzonych ubrań i trudnych plam. W niektórych modelach, oprócz prania wstępnego, dodatkowo jest funkcja namaczania, a także doboru programu i temperatury do plam.
Posiadacze starszych modeli, w celu usunięcia trudnych zabrudzeń powinni wybierać programy z praniem wstępnym, długim czasem prania, a także z temperaturą 60 °C.
Zostaw swój komentarz