Opinie o Nas

Rozszerzanie diety niemowlaka. Niezbędne gadżety

4 min. czytania

1

Wprowadzanie pierwszych stałych posiłków do diety niemowlaka to prawdziwa rewolucja, zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Z jednej strony jest to ekscytujący moment, z drugiej zaś budzący wiele wątpliwości. W internecie, a także wśród rodziny czy znajomych można znaleźć wiele sprzecznych informacji, a także spotkać się z różnymi metodami rozszerzania diety.

Dziś podpowiemy, jak powinno przebiegać rozszerzanie diety dziecka, a także w jakie akcesoria warto  wcześniej się wyposażyć, aby być przygotowanym na wszystko.

Kiedy zacząć wprowadzać pierwsze pokarmy stałe?

W kwestii rozpoczęcia rozszerzania diety panuje wiele różnych opinii, jednak zasada jest tylko jedna - obecnie zaleca się, aby pierwsze pokarmy stałe wprowadzić po ukończeniu 6 miesiąca życia. Do tego czasu nerki i układ trawienny dziecka nie są jeszcze w pełni rozwinięte, a zbyt wczesne wprowadzanie pokarmów stałych może zwiększyć ryzyko wystąpienia infekcji lub alergii pokarmowej.

Wielu rodziców rozpoczyna rozszerzanie diety zbyt wcześnie, często kierując się  zaleceniami, które kiedyś  były uznawane właściwe. Jednym z nich, jest stwierdzenie, że pokarmy można wprowadzić już w 4 miesiącu życia lub gdy dziecko samo zaczyna interesować się jedzeniem i wyciąga ku niemu ręce. Należy pamiętać, że w pewnym okresie naturalnym następstwem rozwoju jest samodzielne chwytanie i wyciąganie rąk w kierunku różnych przedmiotów. Tak więc jest to wynik zwykłej ciekawości dziecka, a nie gotowości do przyjmowania pokarmów stałych.

Jak wprowadzać pokarmy stałe - jaką metodę wybrać?

Obecnie rodzice mają dość duży wybór w kwestii metody rozszerzania diety. Dawniej zazwyczaj rozpoczynano od tzw. papek, czyli zmiksowanych lub rozgniecionych warzyw. Aktualnie coraz częściej rodzice wybierają metodę BLW (Baby Led Weaning), która polega na podawaniu dziecku całych pokarmów lub w mniejszych kawałkach, o odpowiedniej miękkości. Na talerzu dziecka powinno znaleźć się kilka produktów, tak aby dziecko mogło samo wybrać, co najbardziej mu smakuje. Główną ideą tej metody jest pozwolenie dziecku na samodzielne spożywanie pokarmów i  wybór  tego co je.

Oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań, aby łączyć te dwie metody. Najważniejsze, aby dieta malucha była urozmaicona i bogata w produkty jak najmniej przetworzone, bez cukru i soli.

Od czego rozpoczynamy rozszerzanie diety?

Wprowadzanie stałych pokarmów należy rozpocząć od 6 miesiąca życia, włączając do menu malucha od 2 -3 posiłków dziennie, stopniowo  zwiększając ich ilość w 9 miesiącu. W tym czasie nie przerywamy karmienia piersią lub mlekiem modyfikowanym.

Rozszerzanie diety zawsze rozpoczynamy od warzyw, a po mniej więcej 2 - 4 tygodniach wprowadzamy owoce. Pierwsze posiłki zazwyczaj będą składały się z 2-3 łyżeczek bądź kilku kawałków nowego produktu. Nowe produktu wprowadzamy osobno, co 2 -3 dni - tak, aby zaobserwować jak dziecko reaguje na dany pokarm - czy nie występuje alergia pokarmowa, wysypka, wzdęcia, kłopoty ze snem).

Rekomenduje się, aby do 2 roku życia nie podawać dzieciom pokarmów słodzonych białym cukrem, a także solonych. Do 1 roku życia nie podajemy także mleka krowiego.

Wielu rodziców zastanawia się także nad tym, jaką wodę podawać niemowlętom. W przypadku dzieci karmionych piersią do 6 miesiąca nie ma potrzeby podawania dodatkowych płynów. Dzieciom spożywającym mleko modyfikowane dodajemy przegotowaną wodę z kranu lub butelkowaną przeznaczoną dla niemowląt.

Akcesoria niezbędne do karmienia.

Przed końcem 6 miesiąca życia dziecka warto zaopatrzyć się w akcesoria i gadżety, które ułatwią nam i dziecku naukę jedzenia, a także zachęcą pociechę do podejmowania samodzielnych prób spożywania posiłków.

Sprawdź naszą bogatą ofertę krzesełek!

Krzesełka do karmienia - jakie wybrać?

Krzesełko do karmienia to jeden z podstawowych sprzętów, w które musimy się wyposażyć. Zapewnia on bezpieczeństwo i wygodę podczas jedzenia, sprawdzi się także podczas zabawy i malowania, doskonale zastępując pierwszy stolik.

Wybierając pierwsze krzesełko do karmienia, warto kierować się nie tylko jego wyglądem, ale także aspektami praktycznymi. Dobrze, gdy krzesełko posiada zdejmowany pokrowiec, który możemy wyprać lub wyczyścić. Kluczowa jest również możliwość regulacji wysokości krzesełka, a także podnóżka i tacy.

Dobrze, gdy krzesełko posiada specjalne  pasy bezpieczeństwa. Są one przydatne zwłaszcza na początku, gdy dziecko nie siedzi jeszcze wystarczająco stabilnie, zabezpieczają także przed ewentualnym wypadnięciem dziecka, gdy jest ono starsze i bardziej ruchliwe.

Pierwsze sztućce i talerze dla dziecka.

Pierwsza zastawa stołowa dla malucha powinna składać się z miękkich, najlepiej silikonowych sztućców, specjalnego kubka niekapka do nauki picia oraz talerzyka i miseczki.

Dobierając poszczególne elementy  zestawu naczyń dla dziecka, zwracamy szczególną uwagę na materiał, z jakiego są wykonane - musi być to materiał bezpieczny dla dziecka i taka informacja powinna znaleźć się na opakowaniu. Na początku unikamy zastawy ceramicznej, gdyż małe dzieci bardzo często zrzucają naczynia.

W pierwszych miesiącach życia płyny najlepiej podawać ze specjalnych kubków z ustnikiem - silikonowym lub twardym. Dobrym wyborem są także kubki niekapki ze specjalną pokrywką i otworami wkoło brzegu zabezpieczonymi silikonem - taki kubek umożliwia picie bardzo przybliżone do picia ze zwykłego kubka. Praktycznym rozwiązaniem, które sprawdza się zwłaszcza w podróżach, są popularne bidony z plastikową słomką.

Jak oceniasz ten post?

0
0
0
0
0
Wyświetleń: 640

Zostaw swój komentarz