Opinie o Nas
Responsive layout
navigate_next
navigate_next

Oczyszczanie powietrza w domu - jaki sprzęt spełni Twoje oczekiwania?

5 min. czytania

1

Czyste, świeże powietrze w mieszkaniu sprzyja zarówno koncentracji, jak i wypoczynkowi, a w dłuższej perspektywie przekłada się na lepszy stan zdrowia i ogólny dobrostan wszystkich lokatorów. Sprawdź, jak wybrać oczyszczacz powietrza, który sprawdzi się najlepiej w Twoim domu!

Z artykułu dowiesz się:

  • dlaczego warto dbać o dobrą jakość powietrza w domu,
  • jak działają nowoczesne oczyszczacze powietrza,
  • jak wybrać oczyszczacz powietrza, który najlepiej spełni Twoje potrzeby,
  • jakie dodatkowe funkcje posiadają zaawansowane modele.

Dlaczego należy oczyszczać powietrze w domu?

  • Wysoki poziom smogu

Problem smogu występuje regularnie wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego i nasila się z roku na rok. Statystyki nie pozostawiają złudzeń: Polska znajduje się w niechlubnej czołówce krajów o najwyższym poziomie zanieczyszczenia powietrza w Europie. Lekarze radzą, by w dni o szczególnie dużym natężeniu smogu nie wychodzić na świeże powietrze, ale pozostanie w domu nie chroni nas przed jego negatywnym wpływem w 100%. Wietrzenie pomieszczeń, otwieranie drzwi wejściowych, a nawet nieszczelne okna – wszystko to sprawia, że smogowa zawiesina przedostaje się do wnętrz.

  • Wahania wilgotności powietrza

Optymalna wilgotność powietrza we wnętrzach oscyluje w granicach 30-60%. Zbyt suche powietrze powoduje podrażnienia oczu, gardła i błon śluzowych, co oprócz doraźnego dyskomfortu może być bezpośrednią przyczyną stanów zapalnych i schorzeń dróg oddechowych. Niska wilgotność powietrza zwiększa ponadto problem z kurzem i roztoczami, których cząsteczki roznoszą się znacznie mocniej.

Równie niekorzystne dla samopoczucia jest powietrze nadmiernie wilgotne: w mokrym środowisku szybciej rozwijają się pleśnie i grzyby, które niszczą ściany i wyposażenie wnętrz (w tym zwłaszcza sprzęty drewniane), a ponadto są szkodliwe dla zdrowia.

Oczyszczacz powietrza – aby odetchnąć pełną piersią

Zespół dolegliwości spowodowanych niską jakością powietrza we wnętrzach nosi nazwę „syndromu chorego budynku”. Poza wyżej wymienionymi symptomami najczęściej obejmuje on bóle i zawroty głowy, duszności, bezsenność i chroniczne zmęczenie. Osobom cierpiącym na alergie wziewne zanieczyszczenie powietrza daje się we znaki jeszcze mocniej. Aby usunąć niepożądane składniki z otoczenia i zapewnić sobie komfort przebywania w mieszkaniu, warto zaopatrzyć się w odpowiednio dobrany oczyszczacz powietrza.

Sprawdź ofertę oczyszczaczy powietrza w AGDPerfekt!

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Głównym elementem mechanizmu jest wentylator wciągający powietrze do wnętrza oczyszczacza. Jest ono przepuszczane przez specjalne filtry, a po oczyszczeniu wraca do dalszego obiegu. Dostępne na rynku modele skutecznie usuwają z powietrza kurz, roztocza, lotne związki organiczne, pleśnie, grzyby i inne alergeny, a także pozostałości dymu papierosowego. W efekcie w pomieszczeniu oddycha się wyraźnie lżej i swobodniej, znikają też nieprzyjemne zapachy. Bardziej zaawansowane technicznie modele oferują dodatkowe funkcjonalności – ich charakterystykę znajdziesz w dalszej części poradnika.

Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Aby znaleźć urządzenie optymalne pod względem wydajności i efektywności, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

1. Powierzchnia wnętrza, w którym będziemy używać oczyszczacza

Do sypialni w bloku mieszkalnym wystarczy urządzenie o mniejszej wydajności, niż do otwartego reprezentacyjnego salonu. Informacje na temat wydajności danego oczyszczacza znajdziesz w jego specyfikacji technicznej: zasięg obsługiwanej powierzchni podaje się w metrach kwadratowych, zaś wydajność za pomocą tzw. wskaźnika CADR, oznaczanego także jako maksymalny przepływ powietrza i podawanego w jednostce m3/h. Wskaźnik ten określa maksymalną ilość powietrza, jaką dany oczyszczacz jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny.

2. Rodzaj filtra oczyszczającego powietrze

  • Filtry mechaniczne

Dużą popularnością cieszą się urządzenia wyposażone w filtry na bazie węgla aktywnego, szczególnie skuteczne w oczyszczaniu powietrza ze związków lotnych. Zanieczyszczenia absorbowane wraz z powietrzem do wnętrza urządzenia przyklejają się do cząsteczek węgla; w efekcie na powierzchnię wydobywa się wyłącznie czyste powietrze. 

W walce ze smogiem największą efektywność wykazują filtry HEPA, wykonane z polipropylenowych arkuszy o strukturze siateczki, zatrzymujące większość cząsteczek smogu, kurzu, pyłów zawieszonych i alergenów. Filtry HEPA klasyfikowane są na podstawie poziomu przepuszczalności – im wyższa klasa, tym dokładniejsze jest odfiltrowanie zanieczyszczeń. W oczyszczaczach przeznaczonych do użytku domowego najczęściej stosuje się filtry HEPA klas 12-14, które niemal w 100% eliminują najbardziej szkodliwy dla zdrowia pył zawieszony PM 2.5.

  • Filtry elektrostatyczne 

Działanie filtrów z tej grupy opiera się na polu elektrostatycznym, umożliwiającym separację zjonizowanych zanieczyszczeń powietrza za sprawą przyciągania elektrostatycznego. Filtry te wyróżniają się bardzo wysoką skutecznością – eliminują nawet mikroskopijne cząsteczki – jednak w wyniku ich działania do otoczenia wydziela się ozon, dlatego przy ich stosowaniu należy pamiętać o dokładnej wentylacji pomieszczenia.

3. Głośność pracy urządzenia

Donośny szum pracującego oczyszczacza w oczywisty sposób przeszkadza osobom przebywającym w pomieszczeniu, dlatego przed zakupem warto sprawdzić parametry dźwiękowe wybranego modelu. Za optymalne uznaje się wartości ok. 30 dB; należy jednak pamiętać, że intensywność dźwięku wzrasta równocześnie z prędkością obrotów wentylatora, a więc z efektywnością pracy urządzenia. Oczyszczacze wyższej klasy wyposażone są w kilka trybów głośności lub tzw. tryb nocny, w którym wentylator pracuje łagodnie i stosunkowo cicho.

4. Dodatkowe funkcje oczyszczaczy powietrza

  • Czujniki jakości powietrza

Oczyszczacze wyposażone w tę funkcję na bieżąco monitorują jakość powietrza w pomieszczeniu (w tym m.in. ilość pyłów zawieszonych, temperaturę, zapach) i samoczynnie uruchamiają się po przekroczeniu dopuszczalnego poziomu zanieczyszczeń, zaś po przywróceniu zadowalającego stanu powietrza przechodzą w tryb zwolnionej pracy lub czuwania.

  • Jonizator powietrza

Warto zdecydować się na tę funkcję wybierając oczyszczacz do pomieszczenia, w którym często korzystamy z komputera, telewizora lub innych urządzeń elektronicznych emitujących niekorzystne dla samopoczucia jony dodatnie. Jonizator generuje równoważące je jony ujemne, dzięki którym powietrze we wnętrzu nabiera lekkości i świeżości.

  • Nawilżacz powietrza

Ekrany urządzeń elektronicznych, klimatyzacja, ogrzewanie w pomieszczeniach przyczyniają się do spadku wilgotności powietrza, a co za tym idzie – dyskomfortu związanego z wysuszaniem oczu i śluzówek. Rozwiązaniem problemu jest oczyszczacz wyposażony w dodatkową funkcję nawilżania powietrza; urządzenia tego typu emitują parę wodną wytwarzaną na skutek gotowania wody, odparowywania cieczy z filtrów nawilżających lub rozbijania cząsteczek H2O przez ultradźwięki.

Jak oceniasz ten post?

0
1
0
1
0
Wyświetleń: 1150

Zostaw swój komentarz