Opinie o Nas

Jak właściwie dbać o podłogę w domu? Rodzaje podłóg i metody ich pielęgnacji

4 min. czytania

1

Podłoga to element wykończenia wnętrz, który nadaje charakteru, a także zawsze zwraca uwagę gości. Ładna i zadbana podłoga to podstawa. Chcąc, aby podłoga prezentowała się jak najlepiej i przez długie lata cieszyła trwałością i estetycznym wyglądem, należy zadbać  o właściwą pielęgnację i zabezpieczenie, a także odpowiednie czyszczenie.

Zapraszamy do naszego krótkiego przewodnika po rodzajach podłóg i sposobach ich pielęgnacji.

Rodzaje posadzek, które najczęściej zdobią nasze domy

Wybór materiałów i rodzajów posadzek jest ogromny, spotkać można podłogi skórzane, czy też panele wykonane w różnych technologiach - drewniane, winylowe, laminowane.  Na rynku dostępne są wykładziny żywiczne i kauczukowe,  a także podłogi betonowe. Wraz z pojawieniem się nowych rodzajów podłóg, pojawiły się także różne techniki i metody pielęgnacji i czyszczenia, oraz specjalne preparaty.

Choć rodzajów posadzek jest bardzo dużo, to da się je sprowadzić do kilku podstawowych grup, które wyróżniają się tworzywem, a także popularnością. W Polskich domach najczęściej goszczą ceramiczne płytki podłogowe tj. glazura, terakot czy też gres. Podłogi drewniane, w formie deski podłogowej, parkietu lub paneli. Podłogi z kamienia, a także z tworzyw sztucznych w tym panele, linoleum, czy też wykładziny.

Rodzaje podłóg i sposoby ich pielęgnacji.

Płytki podłogowe - jak dbać o podłogę.

Przykładowa podłoga z płytek ceramicznych

Płytki ceramiczne to bardzo uniwersalne rozwiązanie, które można spotkać w każdym domu, w kuchni, w łazience, w salonie, na balkonie i na tarasie. Cieszą się dużą popularnością, ze względu na dużą funkcjonalność i wygodę użytkowania. Są trwałe, łatwo utrzymać je w czystości i nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Warto jednak zadbać o dobry środek do mycia oraz odpowiedni mop. Preparat do mycia podłóg ceramicznych powinien dobrze oczyścić podłogę, a jednocześnie tworzyć specjalną warstwę, dzięki której podłoga na dłużej pozostanie czysta, a dodatkowo będzie błyszcząca.

Podłoga drewniana - sposoby pielęgnacji.

Przykładowa podłoga drewniana

Posadzka drewniana zazwyczaj wymaga więcej uwagi. Wszystko zależy od tego, czy jest to deska lub parkiet pokryty odpowiednią warstwą i rodzajem lakieru, czy drewno zabezpieczone jedynie olejem lub impregnatem.

Podłoga drewniana, która jest zabezpieczona warstwą lakieru, jest łatwiejsza w pielęgnacji, ponieważ można ją myć wodą, z domieszką odpowiedniego preparatu do pielęgnacji drewnianych podłóg. Preparaty przeznaczone do podłóg drewnianych nie tylko usuwają brud, ale także zabezpieczają podłogę i nabłyszczają ją.

Podłogi drewniane, które są olejowane lub impregnowane, należy czyścić na sucho, dokładnie odkurzać, a na końcu przetrzeć lekko wilgotną ściereczką. Podłoga olejowania nie powinna być nazbyt moczona, a ewentualny nadmiar wody należy osuszyć.

Należy pamiętać, że posadzki drewniane, zwłaszcza z miękkiego drewna tj. sosna są podatne na zarysowania i odgniecenia, dlatego warto odpowiednio zabezpieczyć nogi mebli specjalnymi nakładkami np. filcowymi.

Podłoga z kamienia - jaki pielęgnować kamienną posadzkę?

Przykładowa podłoga kamienna

Posadzki kamienne zazwyczaj są wykonane z marmuru, granitu lub trawertynu. Cechuje je duża trwałość i odporność, zwłaszcza granit. W przypadku marmuru należy pamiętać, że może on wchłaniać tłuszcz, nie jest  także odporny na działanie kwasów owocowych. Stąd wymaga odpowiedniej impregnacji.

W kwestii wszystkich podłóg kamiennych należy pamiętać, że ich powierzchnia nie jest idealnie gładka. Stąd, aby uniknąć odkładania się zabrudzeń i odbarwień, należy odpowiednio zaimpregnować podłogę.

Podłogi kamienne myjemy mopami z delikatnymi powierzchniami np. z mikrofibry. Zawsze po myciu wycieramy do sucha, gdyż pozostawienie mokrej podłogi z kamienia może powodować zacieki. Do mycia warto stosować specjalne preparaty, które dodatkowo pielęgnują kamień, a także go nabłyszczają.

Sprawdź naszą ofertę mopów parowych!

Pielęgnacja posadzki - czym myć podłogę?

Sposób pielęgnacji i konserwacji podłogi zależy od materiału, z jakiego jest wykonana. Stąd podczas domowych porządków warto mieć na uwadze, jakie preparaty i metody czyszczenia sprawdzą się do konkretnych rodzajów podłóg.

Pierwsza najważniejsza zasada, zawsze myjemy podłogę zgodnie z zaleceniami producenta i adekwatnie do jej rodzaju. Stąd w przypadku podłóg drewnianych i kamiennych, a także paneli nie przesadzamy  z nadmiarem wody, wybieramy także odpowiednie produkty do mycia tych powierzchni, z kolei w przypadku płytek ceramicznych możemy pozwolić sobie na większą swobodę.

Płyny do czyszczenia podłóg Leifheit

Ważny jest dobór odpowiednich środków myjących, a także właściwy mop. W każdym przypadku mop powinien być wykonany z miękkiej i delikatnej tkaniny np. mikrofibry, a także być wygodny w użyciu i posiadać funkcjonalne akcesoria, w tym wiadro do odsączania nadmiaru wody.

Dobrym rozwiązaniem są mopy parowe, które dzięki działaniu gorącej pary doskonale oczyszczają powierzchnię podłogi, z brudu, bakterii i wirusów. Do skutecznego oczyszczenia podłogi nie są potrzebne specjalne detergenty. Co więcej, mopy parowe posiadają wiele akcesoriów, dzięki którym oczyścimy także dywany i tapicerki, umyjemy okna, piekarniki, lodówki oraz inne mniejsze powierzchnie, które wymagają dokładnego oczyszczenia i dezynfekcji. Należy jednak pamiętać, że mop parowy nie sprawdzi się w przypadku podłogi drewnianej, laminowanych paneli podłogowych, a także skórzanej wykładziny.

Jak oceniasz ten post?

0
0
0
0
3
Wyświetleń: 815

Zostaw swój komentarz