Aż 95,6% Polaków kupuje napoje w plastikowych butelkach. Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, na jednego Polaka przypada żucie około 160 kg opakowań. Mimo wzrastającej świadomości, segregacji śmieci i ich recyklingowi, plastik nadal stanowi poważny problem dla naszego środowiska naturalnego.
Dziś podpowiemy, jak ograniczyć zużycie plastikowych butelek i jednocześnie ułatwić sobie życie. Rozwiejemy także wątpliwości co do wody z kranu i jej jakości.
Dlaczego wybieramy wodę butelkowaną?
Wielu Polaków nadal boi się pić wodę bezpośrednio z kranu. Obawy budzi głównie zawartość chloru, osad z rur, a także brak zaufania do jakości wody. W rzeczywistości woda płynąca w naszych kranach jest bogata w minerały takie jak wapń, magnez, sód czy potas. Co prawda, nie jest to poziom mineralizacji tak wysoki jak w wodach mineralnych, ale w zależności od regionu wynosi już od 250 mg/l. Dla porównania popularna butelkowana woda źródlana ma ich jedynie 174,4 mg/l.
Duże obawy budzi także osad z rur. W tym wypadku również nie ma powodów do obaw. Jeżeli używamy wody z kranu codziennie i przepływ wody jest stały, to osad nie będzie stanowił problemu. Może on się pojawić w sytuacji, gdy przez kilka dni nie było nas w domu, wtedy warto odkręcić kran i pozwolić przez około minutę spływać wodzie. Jego ilość nie będzie jednak szkodliwa dla naszego zdrowia.
Czy woda z kranu jest złej jakości?
Woda z kranu jest oczyszczona i spełnia restrykcyjne wymogi sanitarne oparte o przepisy polskiego prawa oraz Unii Europejskiej. Wiele oczyszczalni do jej dezynfekcji używa metod takich promieniowanie UV, ozonowanie czy też podchlorynu sodu wytwarzanego z soli kuchennej.
Dlaczego warto zrezygnować z wody butelkowanej?
Jednym z najważniejszych powodów, dla którego warto zaprzestać kupowania wody butelkowanej jest stale rosnące zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Mimo iż butelki są coraz częściej produkowane z tworzywa PET, które umożliwia recykling ich i powtórne wykorzystanie do produkcji nowych przedmiotów z plastiku, to nadal niewielki procent tworzyw sztucznych trafia do recyklingu. Stąd najlepszym rozwiązaniem jest ograniczenie zużycia plastiku do minimum.
Kolejny powód to własny komfort. Dźwiganie ciężkich zgrzewek z wodą nie należy do najprzyjemniejszych zajęć, a zapasy wody trzeba uzupełniać zazwyczaj co tydzień. Z wodą z kranu nie ma tego problemu, ponieważ zawsze jest w zasięgu ręki, a jeśli mimo wszystko budzi nasze obawy co do jakości, możemy wykorzystać domowe urządzenia filtrujące wodę lub popularne dzbanki.
Zalety domowych urządzeń filtrujących wodę.
Domowe urządzenia filtrujące wodę to idealne rozwiązanie, gdy mamy dość dźwigania zgrzewek z wodą i magazynowania ich w różnych zakątkach mieszkania. Co więcej, przyczyniamy się do polepszenia stanu środowiska, poprzez ograniczenie zużycia plastiku w codziennym życiu.
Naszym klientom polecamy bardzo wygodny i wydajny domowy system filtrowania wody 4Swiss. Urządzenie filtrujące jest podłączone bezpośrednio do naszej instalacji wodnej - tak jak kran, stąd nie musimy martwić się o cykliczne uzupełnianie wody w urządzeniu. Woda jest pobierana prosto z rur, a więc jest zawsze świeża.
Domowy system filtrowania wody 4Swiss składa się z trzech filtrów, które usuwają zanieczyszczenia, metale ciężkie, drobnoustroje oraz wirusy i bakterie, a także uzdatniają wodę w minerały takie jak wapń, magnez, żelazo, potas, fosfor i krzem.
Urządzenie jest bardzo łatwe w montażu i obsłudze, zajmuje mało miejsca i bardzo efektownie się prezentuje. Co ważne, filtry są wydajne i wystarczają na kilka miesięcy użytkowania.
Zostaw swój komentarz