Opinie o Nas
Responsive layout
navigate_next
navigate_next

Grzejniki i termowentylatory, czyli ogrzewanie pokojowe w zimie

5 min. czytania

0

Kiedy słupki rtęci spadają, a centralne ogrzewanie okazuje się niewystarczające lub warunki w pomieszczeniu nie pozwalają na jego montaż, przenośne grzejniki i termowentylatory niezawodnie wypełniają wnętrze przyjemnym ciepłem. Jak wesprzeć ogrzewanie pokojowe za pomocą optymalnie dobranego modelu?

Z artykułu dowiesz się:

  • w jakich sytuacjach warto korzystać z przenośnych grzejników pokojowych;
  • jakie właściwości i zastosowanie mają grzejniki olejowe;
  • jakie właściwości i zastosowanie mają termowentylatory;
  • jak wybrać model, który najlepiej spełni Twoje potrzeby.

Zastosowanie grzejników pokojowych

Przenośne grzejniki są popularnym elementem wyposażenia mieszkań, firm i obiektów rekreacyjnych, a posiłkujemy się nimi w różnorodnych sytuacjach. Niejednokrotnie zdarza się, że podstawowy system grzewczy w mieszkaniu wymaga wsparcia: ogrzewanie CO jeszcze lub już nie działa, a kaprysy pogody wywołują dotkliwy chłód we wnętrzach. Szybkie ogrzanie łazienki pomaga z kolei uniknąć przykrych dreszczy i gęsiej skórki po wyjściu z kąpieli.

Przenośne grzejniki i termowentylatory często ogrzewają wnętrza bez zamontowanej na stałe instalacji cieplnej – garaże, piwnice, spiżarnie – podczas wykonywania w nich prac gospodarczych lub porządkowych. Urządzenia tego typu znajdują szerokie zastosowanie także w przestronnych pomieszczeniach służbowych i rekreacyjnych, w których ciepło z głównego źródła rozchodzi się nierównomiernie: warsztatach i halach roboczych, biurowych open space’ach, salach gimnastycznych. Przez cały rok korzystamy z nich ponadto w altanach, domkach letniskowych i działkowych.

Ogrzewanie przenośne - rodzaje grzejników

1. Grzejniki olejowe

Z wyglądu przypominają tradycyjne żeberkowe lub panelowe kaloryfery, dlatego można spotkać je także pod nazwą „kaloryfery olejowe”. Podobna jest także zasada ich działania  różnicę stanowi tu ciecz wypełniająca grzejnik: w tradycyjnych kaloryferach CO jest to woda, natomiast w modelach przenośnych olej. Elektryczne grzałki zamontowane w grzejnikach podnoszą temperaturę płynu do optymalnego poziomu, nagrzewając tym samym obudowę, która oddaje uzyskane ciepło do wnętrza.

Grzejniki olejowe - zalety

Głównym atutem przenośnych kaloryferów olejowych jest ich wydajność: choć doprowadzenie urządzenia do optymalnej temperatury wymaga trochę czasu, sama emisja ciepła przebiega szybko i skutecznie, a co więcej – trwa jeszcze nawet przez kilka godzin od wyłączenia grzejnika. W przeciwieństwie do termowentylatorów z wiatrakiem ciepło rozprowadza się równomiernie na dużej powierzchni. Proces nie wywołuje ruchów powietrza, a więc nie powoduje roznoszenia kurzu, pyłów i roztoczy po pomieszczeniu. Z tego względu modele tego typu polecane są alergikom.

Praca grzejników olejowych odbywa się bezgłośnie, a większość modeli posiada kółka transportowe, dzięki którym łatwo przestawić je w dowolne miejsce. Na koniec warto wspomnieć o stosunkowo taniej eksploatacji: same grzejniki mają przystępne ceny, a urządzenie nie musi być podpięte do sieci elektrycznej przez cały czas pracy.

Grzejniki olejowe - zastosowanie

Dzięki wysokiej wydajności grzejniki olejowe świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach z czynną instalacją elektryczną, ale bez ogrzewania CO: altanach, warsztatach, garażach, domach w trakcie wykańczania itd. Mogą być to nawet wnętrza o wymiarach kilkudziesięciu metrów kwadratowych; aby skutecznie ogrzać tak duże pomieszczenie, wybierz grzejnik żeberkowy – ma on większą powierzchnię oddającą ciepło – o odpowiednio wysokiej mocy.

Jak wybrać grzejnik olejowy?

Odpowiednio wysokiej mocy, czyli jakiej? Standardowo przyjmuje się, że do nagrzania 1 m2 wnętrza w budynku o średnim ociepleniu potrzeba grzejnika o mocy 100 W. Jeśli zależy Ci na możliwie najbardziej uniwersalnym urządzeniu, poszukaj modelu z regulacją mocy – wykorzystasz go z powodzeniem zarówno w przestronnym garażu, jak i niewielkiej altance, utrzymując optymalną temperaturę w każdym z wnętrz. Jeszcze bardziej praktycznym rozwiązaniem jest wbudowany termostat, który reguluje temperaturę automatycznie; po osiągnięciu pożądanej temperatury grzałki wyłączą się.

2. Termowentylator, czyli grzejnik – farelka

Nawet jeśli specjalistyczna nazwa „termowentylator” jest Ci obca, na pewno nieraz spotkałeś się ze swojską „farelką”. Oba określenia oznaczają to samo: kompaktowy grzejnik z wbudowanym wiatrakiem, w zależności od wybranej funkcji umożliwiający ogrzanie lub obniżenie temperatury pomieszczenia.

Po uruchomieniu termowentylatora obroty wiatraka nagrzewają powietrze, które przekazywane jest do grzałki, a następnie do otoczenia. W przeciwieństwie do grzejników olejowych ciepłe powietrze wydziela się do otoczenia od razu po włączeniu termowentylatora; z drugiej strony jednak, jego wyłączenie natychmiast kończy proces ogrzewania.

Termowentylatory - zalety i zastosowanie

Modele tego typu są niezastąpione w sytuacjach, gdy chcesz uzyskać efekty jak najszybciej, a jednocześnie nie potrzebujesz urządzenia o szerokim zasięgu. Farelka świetnie sprawdzi się podczas pracy przy biurku lub relaksu w fotelu, do wyrównania temperatury w łazience podczas kąpieli, do szybkiego nagrzania niewielkiego pokoju. Jak wspomnieliśmy wyżej, termowentylatory pełnią także funkcję przenośnych klimatyzatorów: w lecie skutecznie schłodzisz nimi duszne, nagrzane pomieszczenie. Urządzenia z tej grupy są lekkie i niewielkie, mieszczą się w każdym bagażniku auta lub nawet w większej torbie. Przemawiają za nimi także prosta obsługa i korzystna cena.

Jak wybrać termowentylator?

Podobnie jak w przypadku grzejników olejowych, także przy wyborze termowentylatora najważniejszym parametrem jest moc. Urządzenia te są z definicji mniej wydajne, dlatego warto z decydować się na model o możliwie najwyższej mocy; jeśli obawiasz się dużych kosztów związanych ze wzmożonym zużyciem prądu, wybierz termowentylator energooszczędny.

Kolejnym ważnym aspektem jest system ochrony urządzenia przed przegrzaniem w postaci termostatu, który zatrzyma wiatrak po osiągnięciu krytycznego pułapu temperatury. Jeśli planujesz używanie jednego termowentylatora w kilku pomieszczeniach o różnej powierzchni, wybierz model z programatorem, umożliwiającym dostosowanie trybu pracy urządzenia do aktualnych potrzeb.

grzejnik olejowy czy termowentylator

Grzejnik olejowy czy termowentylator?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, że grzejnik olejowy jest lepszy lub gorszy od termowentylatora. Oba produkty pełnią odmienne funkcje, a wybór jednego z nich zależy wyłącznie od Twoich indywidualnych potrzeb; co więcej, w wielu gospodarstwach przyda się i jeden, i drugi model!

Zastosowanie grzejnika olejowego można określić generalnie jako mobilną alternatywę dla tradycyjnego ogrzewania CO. Ze względu na emisję ciepła bez wywoływania ruchów powietrza poleca się go także alergikom i osobom wrażliwym na wysuszanie śluzówek. Termowentylator jest praktycznym uzupełnieniem systemu ogrzewania pokojowego, idealnym do doraźnego użytku lub regulacji temperatury we wnętrzach o małej powierzchni.

Jak oceniasz ten post?

0
0
1
0
0
Wyświetleń: 1092